Leasing samochodu osobowego, ważne informacje

Samochody osobowe są najczęstszym przedmiotem finansowania w leasingu operacyjnym. Wiele osób decyduje się na zakup samochodu właśnie w formie leasingu. Jest to obecnie najlepszy i najtańszy sposób na sfinansowanie zakupu samochodów osobowych w firmie. Możemy wziąć w leasing zarówno nowe jak i używane samochody osobowe. 

Korzyści z leasingu operacyjnego

Brak zaangażowania dużej gotówki

Główną korzyścią skorzystania z leasingu jest oczywiście brak angażowania własnej gotówki. W wielu przypadkach będziemy musieli wpłacić określony czynsz inicjalny na start, ale maksymalnie może to być 45% wartości samochodu. Reszta gotówki zostanie nam w kieszeni na inne wydatki, a my będziemy płacić niską miesięczną ratę. Możemy oczywiście wybrać leasing z niską wpłata lub nawet bez żadnej wpłaty własnej na start.

Optymalizacja podatkowa w leasingu operacyjnym

Kolejną korzyścią jest optymalizacja podatkowa. Wszystkie raty leasingu zaksięgujemy w kosztach prowadzenia działalności. W leasingu operacyjnym zawsze występuje podatek VAT, który będziemy mogli odliczyć w całości lub w połowie. To ile podatku VAT odliczymy zależy od sposobu użytkowania samochodu w firmie. Najczęściej stosuje się odliczenie połowy VATu, gdyż samochody używane są w połowie do użytku firmowego, a w drugiej połowie służą nam prywatnie.

Uproszczone procedury

Istotną korzyścią leasingu operacyjnego jest również procedura uproszczona. W takiej procedurze mamy większe szanse na uzyskanie leasingu niż w sztandarowych procedurach kredytowych. Wystarczy nam jedynie czysta historia pod względem zobowiązań finansowych, którą weryfikujemy w BIK i KRD. Zazwyczaj nie musimy przekazywać pełnych dokumentów finansowych firmy, co pozwala na skorzystanie z leasingu operacyjnego przez firmy, które nie generują dużych dochodów.

Leasing nowego samochodu osobowego

W przypadku leasingu nowego samochodu osobowego często możemy skorzystać z minimalnej wpłaty własnej. Wystarczy, że prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą ponad 3 miesiące. W przypadku spółek prawa handlowego będziemy musieli poczekać minimum pełny rok od rozpoczęcia lub zdecydować się na wiekszą wpłatę własną. Nowy samochód weźmiemy w leasing nawet na 7 lat,. Pozwoli nam to uzyskać bardzo niską miesięczną ratę, nawet na droższy samochód. Formalności w przypadku nowych aut jest naprawdę niewiele. Po weryfikacji wniosku i wpłaceniu ewentualnej opłaty początkowej nadchodzi czas na rejestrację. Wszystko załatwia za nas zwykle przedstawiciel firmy leasingowej. Wystarczy nam nawet 2-3 dni po wybraniu nowego samochodu w salonie do zaparkowania go pod domem. 

Leasing na używany samochód

Jeśli interesuje nas leasing używanego samochodu musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Maksymalny wiek samochodu plus okres finansowania nie może przekroczyć 12 lat. Najkrótszy okres finansowania to dwa lata, oznacza to że najstarsze używane auto w leasingu operacyjnym może mieć nawet 10 lat. Najdłuższy czas umowy leasingowej to podobnie jak w przypadku nowego auta 84 miesiące, aby jednak skorzystać z tak długiego okresu wiek samochodu nie może przekroczyć 5 lat w dniu zakupu. Opłata wstępna w procedurze uproszczonej zaczyna się od 10%. Uda nam się również wziąć w leasing używane auto z 1% wkładem, ale będziemy musieli przedłożyć dokumenty finansowe firmy. Na podstawie dokumentów będzie wyliczana nasza zdolność leasingowa, a cała procedura jest wydłużona. W związku z tym, wiele osób decyduje się na leasing operacyjny używanego auta od 10% jego wartości w ramach szybciej procedury uproszczonej z minimum formalności. Możemy skorzystać z leasingu zarówno na auto krajowe jak i sprowadzane. Dla samochodów sprowadzanych z USA i Kanady leasingodawca będzie wymagać większą opłatę wstępną i pełną historie pojazdu (wraz ze zdjęciami po szkodzie). 

Czy leasing operacyjny się opłaca?

Leasing operacyjny jest zdecydowanie najlepszą formą finansowania samochodów. Musimy pamiętać, aby zwrócić uwagę na wiele parametrów przy podpisywaniu umowy leasingowej i dokładnie przeczytać ogólne warunki umowy. Zasadniczo jednak odpowiedź jest prosa. Leasing operacyjny to opłacalna forma finansowania nowych i używanych samochodów osobowych.

Leave a Comment!